Sol Republic on Pohjoismaissa vähän unohdettu merkki, mikä on sääli. Tässä hintaluokassa he osaavat tehdä erittäin hyviä kuulokkeita nuorekkaalle kohderyhmälleen. Sitä ajatellen musta malli tuntuu melko vaisulta, mutta sininen versio on oikein näyttävä. Kuulokkeet tuntuvat muovisilta, mutta ihan laadukkailta. Virallista IP-luokitusta ei ole, mutta niiden luvataan kestävän hikoilua, joten ne uskaltaa ottaa salille mukaan. Lisävarusteita tulee ikävän niukasti. Kuljetuspussiakaan ei ole, mutta sentään neljä paria silikonityynyjä.
Niskapanta on todella kevyt ja huomaamaton. Liukumattoman pintansa ansiosta se pysyy hyvin paikoillaan, vaikka nappeja vähän nykisikin. Napit ovat erittäin kevyet ja johto sulava, joten kuulokkeita jaksaa pitää päässä pidemmänkin aikaa.
Heti alkuun on kerrottava, ettei Shadow ole soundiltaan neutraali, eli hifiharrastajat voivat siirtyä seuraavaan. Soundia on rukattu selvästi bassovoittoiseen suuntaan. Säädöt on tehty kuitenkin fiksusti niin, ettei basso vyöry kaiken yli vaan saa vain lisäpotkua siellä, missä sitä on. Taustan vivahteet tahtovat kuitenkin hukkua. Usein vain vahvimmat soittimet erottuvat, joten herkempien musiikkityylien kuuntelu kannattaa unohtaa.

Johtopäätökset
Sol Republic Shadow Wireless ei sovi kaikille. Kuulokkeiden kohteena on nuorempi yleisö, joten ääni on muokattu toimimaan hiphopille ja elektroniselle musiikille. Bassossa on kunnon potkua, mikä kuulostaa varsin coolilta eikä syö tilaa muilta soittimilta. Soundi ei kuitenkaan ole tarpeeksi hienovarainen herkempien genrejen kuunteluun. Jos se ei haittaa, on Shadow varma valinta.
Ääni & Kuva kiteyttää
Kätevät ja kevyet napit. Helppokäyttöiset. Tymäkkä muttei dominoiva basso. Karkea ääni akustisen musiikin kuunteluun. Keskinkertainen akunkesto. Ei kuljetuskoteloa.
Hinta: €
Faktat
Elementit: Ei ilmoitettu
Bluetooth: 4.0
Taajuusalue: Ei ilmoitetti
Akunkesto: 8 tuntia
Kaukosäädin/mikrofoni: On/On
Suojausluokka: ”Hienkestävä”
Paino: 32 g
Verkkosivusto: solrepublic.com
Hinta: 105 €