Wilfa on pitkään ollut tunnettu nimi myös kahvin juojien keskuudessa. Merkin kahvinkeittimiä kiitellään sekä muotoilusta että toiminnallisuudesta, ja Wilfa Uniform -kahvimylly sai testissämme viisi tähteä.
Uusi Wilfa Volo Automatic on merkin ensimmäinen täysautomaattinen espressokone.
Volo on äärimmäisen yksinkertainen ja edullinen laite, joka ei koreile kosketusnäytöllä saati sovellusohjauksella. Valmiita kahvireseptejä on vain viisi: espresso, lungo, latte macchiato, cappuccino ja kuuma vesi, ja jokaiselle on oma nappinsa. Ainoa asia, mitä koneessa voi säätää itse on kahvin ja maidon suhde sekä jauhatus.
Papusäiliöön mahtuu maltilliset 150 grammaa papuja, ja maitosäiliö vetää 2,4 desilitraa maitoa. Kone on hiljainen ja lisäksi pieni. Hillityn näköinen kuutio mahtuu mihin vain ja solahtaa myös muotoilunsa puolesta mihin vain, eikä sen käynnistäminen peitä alleen aamuradion uutisia.
Volo lämpenee 30 sekunnissa käyttövalmiiksi eikä vaadi käyttäjältään juuri mitään: käynnistä vain kone, paina haluamaasi kahvinappulaa ja odottele. Jos säiliöstä loppuu vesi tai tarjotin täyttyy käytetyistä pavuista, syttyy laitteeseen pieni ilmoitusvalo.
Vahvaa kahvia
Volo ei tarjoa päätähuimaavaa määrää vaihtoehtoja. Mylly kannattaa asettaa matalimmalle asetukselle, jolloin espresso on intensiivisintä. Espresson peruskoko on todella pieni, joten kannattaa asettaa se vähän isommaksi, jottei kahvista tule kitkerää. 25–30 grammaa nestettä riitti molemmille kahvityypeille, joita testissä kokeilin.
Lähimarketista hankituissa Coop365 Organic Dark Roast -pavuissa ei ole kehumista, mutta Volo sai niistä silti aikaan yllättävän miellyttävää espressoa. Kahvi ei ollut juomakelvottoman kitkerää, vaan siinä oli hyvä rakenne ja vahva kahvin maku, joka toimi cappucinosssa parhaiten. Ei pöllömmin supermarketin kahville! Kalliimpi costaricalainen Ricco’s White Magic tarjosi samaa suklaista tekstuuria ja monitasoista pähkinäistä makeutta, jossa oli paljon vähemmän kitkeryyttä ja happoa. Se on kahvi, josta voi Vololla hyvin valmistaa pelkän espresson.
Espressojuoma ei laadultaan yllä aivan Delonghi Dinamican tasolle, mutta on paljon parempaa kuin Philips 5500 -espressokoneella.
Simppelit maitovaihtoehdot
Maitoa käyttäviä reseptejä on vain kaksi, eikä maidon rakennetta voi säätää. Volo tekee cappucinoreseptillä parhaan maidon, joka on päältä vaahtoa ja pohjalla rakenteeltaan miellyttävän paksua. Volo (kuten lähes kaikki täysautomaattiset koneet) ei onnistu tekemään latteen rakenteeltaan aivan täydellistä maitoa. Jos valitsee latte macchiaton, on maito mukavan kermaista, mutta vähemmän kiinnostavaa ja ilmavaa kuin cappucinossa. Toisaalta molemmilla resepteillä maitoon tulee jossain määrin sellaista miellyttävää kerroksellisuutta, joka näyttää hyvältä Instagramissa.
Vaikka Volo osaakin tehdä kaksi espressoa kerralla, se suoriutuu vain yhdestä maitokahvista kerrallaan. Cappucino valmistuu 1 minuutissa ja 30 sekunnissa.
Yhteenveto
Volo ei piippaile kovaa ja vaadi valitsemaan lukuisista vaihtoehdoista. Se sulautuu keittiöön hiljaa ja huomaamattomasti ja tarjoilee aamukahvin vaivattomasti. Volo sopii minimalistille, joka haluaa saada nopeasti ja helposti herkullisen kupillisen kahvia eikä jaksa vaivata päätään tai uhrata aikaa millekään ylimääräiselle.
