Al-ko ST 4048 Li on aika houkuttelevan hintainen lumilinko, sillä sen noin 400 euron hinta on melkein puolet vertailun seuraavaksi edullisimman mallin hinnasta. Mutta ei pidä innostua liikaa, sillä tässä hinnassa ei vielä ole akkua ja laturia mukana. 4 Ah:n akun ja laturin kanssa kokonaisuus kipuaa noin 550 euroon. Ja jos halajaa kaksi isompaa akkua välttyäkseen työn keskeytymiseltä, tulee hintaa tietysti vielä enemmän. Silloin testin halvimman ja kalleimman tuotteen välinen hintaero kutistuu yllättävän pieneksi.

Helppo ihastua
Vain 13,5-kiloinen Al-ko ST 4048 Li on selvästi testin kevyin malli. Sen huomaa heti ensi askeleella: konetta on todella helppo ohjata, etenkin kevyessä ja kuivassa lumessa. Perheen teinikin saa helposti tienattua kuukausirahansa liikoja valittamatta.
Lumilinko nuolee lumen maata myöten puhtaaksi, mikä on selkeä parannus 18 V:n akkulumilapioihin verrattuna, sillä niiden jäljiltä lunta jää maahan yleensä sentti tai peri. Jäinen, kuiva lumi lentää jopa kuuden metrin päähän, mikä riittää enemmän kuin hyvin tavallisten jalkakäytävien ja ajoväylien putsaamiseen. Parhaina lumipäivinä työ sujuu Al-kon koneella kuin tanssi.
Koneen toinen etu on sen koko. Se vie vertailun malleista vähiten tilaa, etenkin jos taittaa kasaan kolmeosaisen kädensijan. Tämä on hyvä ottaa huomioon, jos autotallissa tai vajassa alkaa muutenkin tila loppua kesken.

Keskinkertainen laatu
Koneen hinnan ymmärtää, kun tutkailee lumilinkoa vähän lähemmin. Manuaalisesti säädettävää heittotorvea käännetään kädensijan vivusta, mutta torveen kulkeva kääntötanko vaikuttaa olevan melko heikkoa tekoa. Se on sitä paitsi koottu kahdesta osasta, mikä lisää sen heiveröisyyttä.
Kaikki on muovista syöttökierukasta heittotorveen ja pieniin renkaisiin, joiden halkaisija on vain 14 senttimetriä. Laitteen halpuuden kyllä huomaa käytössä.
Valo on sijoitettu hyvin kädensijan yläpuolelle ja sitä voi suunnata, mutta valokatkaisija on suojattu kumilla, joka kovettuu kylmässä. Paksut hanskat kädessä on ihan mahdotonta saada valoa sytytettyä tai sammutettua. Tähän Al-ko olisi voinut valita sellaista kumia, joka säilyttää elastisuutensa myös pakkasessa.

Vaikeuksia painavan lumen kanssa
Märkä, raskas lumi ei ole minkään lumilingon suosikkilistalla, mutta ei varsinkaan Al-ko 4048 Li -mallin. Oletko koskaan yrittänyt työntää ostoskärryjä mudassa? En minäkään, mutta voisin kuvitella sen tuntuvan tältä. Kone tarvitsisi selvästi isommat pyörät. Moottorissa riittää kuitenkin hyvin tehoa.
Al-kon lumilingossa on tilaa vain yhdelle akulle, ja myös kokonaispaketissa tuleva laturi lataa vain yhden akun kerrallaan. Akku kestää noin 20 minuutin työskentelyä kevyessä, kuivassa lumessa. Kannattaa ehdottomasti omistaa kaksi samanlaista akkua, joista toista pitää käytössä ja toista laturissa. Muuten lumityöt keskeytyvät turhan pitkäksi aikaa, etenkin jos lumi on märkää ja sitä on paljon.
Muutoin kone on manuaalinen: heittotorven kääntäminen ja eteenpäin liikkuminen ovat käyttäjän vastuulla.
Al-ko 4048 Li tuntuu hiljaisemmalta kuin Ryobi RY18STX45A ja on helpompi ohjata. Nämä ovat tärkeitä ominaisuuksia, kun lumilinkoa käyttää arjessa. Al-kon kone on näppärä pieni vehje, joka toimii paremmin kuin hinnan perusteella olisi osannut odottaa.

Yhteenveto
Al-ko ST 4048 Li on budjettiystävällinen lumilinko, joka tarjoaa paljon vastinetta rahoille mutta joutuu toki myös tinkimään laadusta. Kone on helppokäyttöinen ja hiljainen, mutta raskas lumi ja isot alueet ovat sille vaikeita. Laatu on vähän niin ja näin, ja etenkin heittotorvi ja valokatkaisija tuntuvat halvoilta.
Pienten pyörien takia konetta on vaikea työntää raskaassa lumessa, ja jos hankkii kaksi akkua välttyäkseen työn keskeytyksiltä, ei hinta enää olekaan niin halpa. Al-ko ST 4048 Li kuitenkin suoriutuu lumitöistä odotettua paremmin ja puoleen hintaan kilpailijoihin verrattuna. Tämä malli on täydellinen ratkaisu rivitaloon, lyhyille ajoteille ja pienille parkkipaikoille, kun ei halua tuhlata kaikkia rahojaan lumilinkoon mutta haluaa kuitenkin heittää hyvästit lapioinnille. Laite mahtuu pieneenkin vajaan ja helpottaa lumitöiden tekemistä huomattavasti, kun lapiointiin vertaa.
Myös tässä testissä
Husqvarna ST 253i
Testin ylivoimainen ykkönen
Husqvarna ST 253i on vertailun kallein lumilinko ja samalla myös ylivoimaisesti paras. Suurimmat renkaat, paras tasapaino ja tehokas moottori tekevät lumitöistä melkein miellyttäviä!


Makita XGT SN001GZ
Laadukas kone
Makitan akkukäyttöinen lumilinko pureutuu lumeen innolla. Moottoroitu heittotorvi helpottaa työskentelyä.


Ryobi RY18STX45A
One+-akkujen omistajille
Ryobi RY18STX45A toimii kahdella 18 V:n akulla, jotka ehkä kotoa jo löytyvätkin. Siinä on kuitenkin ärsyttäviä heikkouksia.


