Ensivaikutelma Bosen Soundlink-kuulokkeista on muovinen. Niiden laatu on kuitenkin hyvä eivätkä ne taivuttaessa tunnu murtuvan ihan pienestä. Sanka on verhoiltu kankaalla, joka ajan kuluessa varmastikin likaantuu, eikä sangassa kuitenkaan ole erityisiä pehmusteita. Kuppeja voi kääntää reilusti, ja niissä on saranat, jonka ansiosta ne taittuvat kompaktisti kasaan. Mukana tuleva kantokotelo mahtuu helposti laukkuun. Soundlink-kuulokkeet saa joko valkoisina beigein yksityiskohdin tai kokomustina.
Säätimet ovat yksinkertaiset: on äänenvoimakkuusnappi ja monitoiminappi, josta musiikin saa pauselle ja kappaleet vaihdettua ja josta vastataan puheluun. Merkkivalot kertovat Bluetooth-yhteydestä ja akun varauksesta. Ääniohjaus neuvoo yhteyden muodostamisessa älypuhelimeen, ilmoittaa akun jäljellä olevasta kestosta sekä laitteen, johon kuulokkeet ovat kulloinkin yhteydessä. Erittäin kätevä ominaisuus! Kuulokkeet istuvat mukavasti kuppien runsaan pehmusteen ansiosta, mutta korville tulee samasta syystä pian kuuma.
Monissa Bosen tuotteissa äänenprosessointi aiheuttaa epätasapainoisen ja keinotekoisen soundiin. Soundlinkissä tätä ongelmaa ei onneksi ole, vaan ääni on yllättävän lounnollinen. Basso on hieman ylikorostunut mutta ei kuitenkaan peitä muita rekistereitä alleen. Soundi on syvä ja toimii hyvin useiden musiikkityylien kanssa, poikkeuksena ehkä klassinen ja akustinen musiikki. Kaiken kaikkiaan Bose Soundlink OE yllätti meidät iloisesti.
Johtopäätökset
Odotetusti Bose Soundlink OE on hyvin tehty. Kuulokkeet taittuvat hyvin kokoon ja mahtuvat mukavasti laukkuun. Käyttö on erittäin yksinkertaista: nappeja on vain muutama ja loistava ääniohjaus ilmoittaa kuulokkeiden statuksesta. Eipä tarvitse arvailla akun kestoa, mikä on muuten oikein hyvä. Kunnolliset toppaukset kupeissa tekevät kuulokkeista mukavat joskin kuumat. Ääni on voimakas ja hyvä. Bose Soundlink OE on ehdottomasti suosikkimme työmatkojen ratoksi!
Myös tässä testissä
Sony MDR-ZX770BN
Vaikea ja ikävä
Heikko äänimaisema yhdistettynä monimutkaisiin ominaisuuksiin ja mälsään designiin.


Sol Republic Tracks Air
Jaksaa, jaksaa
Nuorekkaiden kuulokkeiden muotoilu on yhtä katu-uskottava kuin niiden jumputtava bassosoundikin.


Samsung Level On Wireless
Äänekäs ja äänetön
Yllättävän hienostuneissa kuulokkeissa on neutraali soundi ja bonuksena vastamelutoiminto.


Philips M2BT
Tasapainoinen ja hienostunut
Vanhaan, erinomaisesti testeissä pärjänneeseen malliin verrattuna Philipsin uutuutta on paranneltu vain juuri oikeista paikoista.


Koss BT540I
Hillitty ja huomaamaton
Mukava istuvuus ja hyvä soundi eivät auta tylsän näköisiä kuulokkeita nousemaan massasta.


JBL Synchros S400BT
Kunnolla bassoa
JBL:n kuulokkeet eivät vain näytä DJ-kuulokkeilta, ne myös kuulostavat siltä kuin olisi klubilla!


Jabra Revo Wireless
Edullinen ja edistyksellinen
Revo tuntuu ja kuulostaa hintaansa kalliimmalta, ja siinä on uusia ominaisuuksia, joista on oikeasti iloa kuuntelijalle!


Harman Kardon Soho BT
Ylellistä epämukavuutta
Harman Kardonin kuulokkeissa ensiluokkaiset materiaalit ja hieno design yhdistyvät upeaan ääneen, vain mukavuuteen ei ole kiinnitetty yhtä paljon huomiota.

