Vierailin viime kuussa Las Vegasissa CES 2026 -messuilla, joissa oli televisiotoimittajalle paljon nähtävää. Valmistajat esittelivät kilvan uusia malleja, joiden kirkkaus on entistä korkeampi, kontrasti vahvempi, virkistystaajuus nopeampi ja tekoälypohjainen kuvankäsittely kehittyneempää. Kaikilla mahtavilla uutuuksilla oli oikeastaan yksi yhteinen piirre: ne ovat 4K-resoluution televisiota. 8K-malleja ei näkynyt juuri lainkaan, oikeastaan vain Samsung vihjasi uudesta 8K-televisiomallista. Näyttää siltä, että muut valmistajat ovat hylänneet 8K-ruutujen kehittämisen.
LG Display vetäytyy 8K-markkinoilta

LG Display ilmoitti äskettäin lopettaneensa 8K-resoluution OLED-paneelien valmistamisen. Sen sijaan näyttövalmistaja keskittää rahkeensa 4K-paneelien kehitykseen. Ideana on saada 4K-paneelien hintaa alaspäin ja OLED siten yhä useamman kuluttajan saataville. LG Displayn omistajayhtiö LG Electronics oli aikoinaan 8K-televisioiden uranuurtaja, joka julkaisi 88-tuumaisen Z9 OLED Signature -mallin jo 2019. Seuraavana vuonna nähtiin LG ZX, joka oli saatavana 77-tuumaisena. LG julkaisi siitä lähtien vuosittain aina uuden 8K-sarjan: Z1, Z2 ja viimein Z3 vuonna 2023. Sitten kehitys tyssäsi ja LG keskittyi 4K-näyttöjen kehittämiseen, minkä ansiosta huippuluokan G- ja C-sarjoissa nähtiinkin huikeasti aiempaa parempaa kirkkautta. 8K-kehitys sen sijaan jäi niille sijoilleen.

OLED Z3 -mallia myytiin myös vuosina 2024 ja 2025 ennen kuin se poistui mallistosta – ilman virallista seuraajaa. Kun Z3-mallit loppuvat kaupoista, ei LG:n valikoimista enää löydy yhtään 8K-resoluution OLED-televisiota. Eikä LG ole tässä yksin. Myös Sony ja TCL ovat hylänneet 8K-mallit, ja Hisense on keskeyttänyt kaikki 8K-suunnitelmansa. Philips ja Panasonic päättivät jo alkujaan, ettei investointi kannata.

Niinpä Samsung on suurista tv-valmistajista ainoa, jolla on valikoimissaan 8K-malleja. Muutama vuosi sitten valinnanvaraa oli enemmänkin, mutta tänä vuonna tarjolla on vain lippulaivamalli QN990H. Samsung keskittyy tällä hetkellä 4K-resoluution QD-OLED- ja Neo QLED -malleihin. Jopa merkin suurin 130-tuumainen Micro RGB -televisio joutuu tyytymään 4K-resoluutioon.
Elämässä on muutakin kuin pikseleitä…

8K:n hyytymiseen kuluttajamarkkinoilla on useita syitä, joista hinta lienee tärkein. Käytännössä 8K on varattu vain valmistajien kaikkein kalleimpiin lippulaivamalleihin, jolloin se ei ole ollut oikeasti saavutettavan hintainen suurimmalle osalle ostajista, ei edes asiaan vihkiytyneistä harrastajista.
Resoluutio on sitä paitsi vain yksi osatekijä hyvässä kuvanlaadussa. Siirtyminen Full HD -laadusta 4K:hon oli aikanaan mullistava, mutta 4K-kuvasta puhuttaessa kontrasti, kirkkaus, musta, värintoisto ja liikkeidentoisto ovat käytännössä resoluutiota suuremmassa roolissa. Niinpä näillä osa-alueilla vain keskinkertaisesti suoriutuva 8K-televisio jää helposti todella hyvän 4K-mallin varjoon.

8K-sisältöjen puute jarruttaa kehitystä tietysti myös. YouTubesta löytyy muutama hassu kissavideo ja veitsenterävä luontodokumentti, mutta Hollywood-tuotantoja ei 8K-laadulla juurikaan ole tehty. Jos Netflixin kaltaiset isot tekijät olisivat tuoneet nähtäville sisältöjä aidolla 8K-resoluutiolla, olisi kuluttajien kiinnostus varmasti herännyt. On ihan selvää, että jos Bridgertonin tai Yellowstonen uuden kauden näkeminen parhaalla mahdollisella laadulla olisi tarkoittanut uuden 8K-television hankkimista, olisi kysyntä kasvanut yhdessä yössä.
8K saattaa tehdä vielä paluun

LB Ääni & Kuva on vuosien varrella testannut useita 8K-resoluution OLED- ja LCD-televisioita, ja niiden terävyys tekee aina ison vaikutuksen, etenkin isoilla ruuduilla. Meidän kokemuksemme mukaan lisäpikseleistä on eniten iloa 80–100-tuumaisilla tai sitäkin isommilla televisioilla. Silloin 8K voi olla piste iin päällä, erikoisherkku, joka saa kaiken osumaan täydellisesti kohdilleen. Tällä hetkellä näyttää siltä, että 4K jää standardiksi vielä monen moneksi vuodeksi eteenpäin, mutta pieni toivonkipinä elää, että televisio- ja paneelivalmistajat palaavat 8K-tekniikan pariin uudelleen muutaman vuoden kuluttua, kun markkinat ovat kypsyneet hieman lisää!
